Contact Info

Zastosowanie powłok fosforanowych

Metoda proszkowa jest dziś najbardziej popularnym sposobem na malowanie różnego rodzaju powierzchni. Wcześniej należy jednak odpowiednio je przygotować. Służy do tego profesjonalne fosforanowanie.

Proces fosforanowania polega na pokryciu powierzchni metalu specjalną powłoką, której zadaniem jest między innymi zabezpieczenie przed korozją. Dzięki temu nałożona później farba proszkowa będzie bardziej trwała i wytrzymała. Dodatkową zaletą fosforyzacji jest zwiększenie odporności farby na działanie wysokich temperatur. Fosforanowanie proszkowe wykorzystuje się do obróbki metali w przemyśle, budownictwie oraz motoryzacji.

Powłoki fosforanowe znajdują zastosowanie również w transporcie materiałów. Wykorzystuje się je do czasowej ochrony przed przemieszczaniem, magazynowaniem lub eksploatacją towarów.  Wcześniej ich powierzchnię trzeba jednak wzbogacić o powłokę z innych środków zabezpieczających, na przykład olejów lub wosków. Kolejnym, niemniej ważnym zastosowaniem fosforyzacji jest przygotowanie stali do obróbki na zimno. Powłoka fosforanowa polepsza właściwości poślizgowe. 

 

W jaki sposób tworzy się profesjonalne powłoki fosforanowe?

Podczas fosforanowania na powierzchni metalu tworzy się warstwa trudno rozpuszczalnych fosforanów. Wyróżnia je wysoki stopień chłonności i obecność dużej liczby porów, dzięki czemu metal jest bardziej podatny na późniejszą obróbkę. Przed przystąpieniem do fosforyzacji należy bardzo dokładnie oczyścić, odtłuścić i wypłukać dany element.

Powłoki fosforanowe tworzy się w specjalnie przystosowanych do tego wannach. Znajdują się w nich bardzo gorące roztwory fosforanów oraz kwasu fosforowego. Nasza firma wykorzystuje w tym procesie sprzęt i substancje najwyższej jakości. Gotowa powłoka fosforanowa wyróżnia się szarą, grafitową lub czarną barwą. Jest nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim niweluje refleksy świetlne. Po zakończeniu fosforyzacji metal należy ponownie poddać płukaniu. Tak przygotowany element można wykorzystać do dalszej obróbki, na przykład malowania metodą proszkową.

Dodaj komentarz

X