Contact Info

Rodzaje wykończeń w malowaniu proszkowym

Istnieje wiele różnych sposobów na nadawanie obiektom nowego koloru. Jednym z nich jest malowanie proszkowe. Zadanie tego procesu nie kończy się jednak na zmianie barwy. Jego równie ważną funkcją jest zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją. Malowanie proszkowe różni się w znacznym stopniu od innych metod malowania i w zależności od danego przypadku może być przeprowadzane na różne sposoby.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Bardziej konwencjonalne metody malowania polegają na tym, że najpierw nakłada się na daną powierzchnię mokrą farbę, a następnie czeka się na jej zaschnięcie. W przypadku malowania proszkowego sprawa wygląda zgoła odwrotnie. Polega ono bowiem na tym, że najpierw nanosi się na metal suchy proszek, a następnie podgrzewa się go i roztapia, co prowadzi do równomiernego rozłożenia się farby na całej powierzchni danego elementu. Jak to jednak możliwe, że na obiektach jest się w stanie utrzymywać suchy proszek? Dzieje się tak dlatego, gdyż cząstki farby nanosi się na metal w postaci naelektryzowanej. Dzięki temu mogą się one bezproblemowo osadzić na powierzchni i zostać tam na trwałe.

Elektryzacji i nakładania farby proszkowej można dokonywać na różne sposoby. Podstawowe metody na wykonanie tego procesu to natrysk elektrostatyczny i natrysk elektrokinetyczny. Pierwsza z nich wiąże się z wykorzystaniem wysokiego napięcia, natomiast druga opiera się na tarciu.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to proces, który posiada liczne zalety. Efekt, który uzyskuje się dzięki tej metodzie, jest z jednej strony niezwykle estetyczny, a z drugiej strony cechuje się samymi praktycznymi właściwościami. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to malowanie proszkowe nie wiąże się z żadnym negatywnym skutkiem ubocznym w postaci pęknięć, pęcherzyków czy zmarszczeń. Powierzchnia, którą uzyskuje się dzięki farbie proszkowej, jest całkowicie gładka i świetnie się prezentuje. Jej zaletą jest jednak nie tylko ładny wygląd, lecz także ochrona przed różnego rodzaju czynnikami – tak mechanicznymi, jak i chemicznymi.

Na czym jeszcze polegają zalety farb proszkowych? Między innymi na tym, że są one bezpieczne dla środowiska. Ich aplikacja nie wiąże się z wydzielaniem substancji, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na otoczenie. W dodatku malowanie proszkowe to proces, który jest dość oszczędny. Podczas gdy inne metody pokrywania powierzchni farbą wymagają czasem nałożenia nawet trzech warstw, podczas malowania proszkowego spokojnie wystarczy jedna warstwa. Ma ona wystarczającą grubość, aby odpowiednio zabezpieczyć metalowe elementy.

Osobną zaletą, która wiąże się z malowaniem proszkowym, jest to, iż proces ten pozwala na różne sposoby wykończenia powierzchni. Podstawową opcją jest oczywiście nałożenie gładkiej warstwy farby. Jeżeli jednak ktoś chce się zdecydować na bardziej wyszukane rozwiązanie, nic nie stoi temu na przeszkodzie. Możliwy do uzyskania jest na przykład efekt matowej lub półmatowej powierzchni. Inne warianty to chociażby satyna czy powłoka strukturalna. Malowanie proszkowe można zastosować więc nie tylko do elementów aluminiowych, wykonanych z konstrukcji metalowej surowej jak i pokrytych warstwą cynku.

Różnorodność wykończeń, jakie da się uzyskać za pomocą malowania proszkowego, sprawia, że metodę tę można w naprawdę dużym stopniu dopasować do swoich potrzeb. Umożliwia ona otrzymanie powierzchni o różnym stopniu połysku, różnej fakturze i oczywiście różnym kolorze. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się w konkretnym przypadku. Dlatego też przeprowadzając malowanie proszkowe warto mieć na uwadze nie tylko swoje upodobania, lecz także praktyczność rozwiązania.

Dodaj komentarz

X