Contact Info

Jak stosuje się piece i suszarki w malowaniu proszkowym?

Malowanie proszkowe zapewnia bardzo trwałe i precyzyjne efekty, dlatego znajduje obecnie powszechne zastosowanie. W ten sposób pokrywane są powłokami malarskimi nie tylko konstrukcje metalowe, ale i drewniane czy nawet szklane. Warto przy tym dodać, że sam proces malowania jest znacznie bardziej ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia ludzi niż standardowe metody. Konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych pieców i suszarek.

Co warto wiedzieć o piecach i suszarkach w malowaniu proszkowym?

Piece i suszarki stanowią podstawowe wyposażenie każdej malarni proszkowej. To specjalistyczne urządzenia, których głównym zadaniem jest utrwalanie warstwy farby proszkowej. Swoją budową przypominają komory i wyposażone są w grzałki. Są niezbędne w całym procesie malowania proszkowego powierzchni stalowych, ponieważ po nałożeniu warstwy suchego pigmentu niezbędne jest podgrzanie, rozpuszczenie i utwardzenie powłoki, co odbywa się w wysokich temperaturach. Urządzenia generujące wysokie temperatury są więc niezbędne na każdym etapie pracy — od przygotowania powierzchni, poprzez jej utrwalenie.

Istnieją jednak pewne różnice między piecem a suszarką. W piecu temperatura może osiągać wartość nawet do 220°C, a w suszarce do 150°C. To z kolei przekłada się na konkretne przeznaczenie tych urządzeń. Piec służy do podgrzewania i rozpuszczania farby, a następnie do jej wypiekania i utwardzania. Procesy te określane są mianem polimeryzacji. Zapewniają szeroki zakres regulacji temperatury oraz jej stabilność w czasie wygrzewania. Znajdują zastosowanie dla każdego rodzaju farby proszkowej.

Z kolei suszarka niezbędna jest w procesie osuszania powierzchni przeznaczonych do malowania. Używana jest na etapie przygotowywania elementów do malowania, a dokładniej po procesie mycia i czyszczenia na mokro. Dzięki suszarce z powierzchni usuwana jest wilgoć, która mogłaby mieć wpływ na efektywność malowania oraz jakość późniejszych rezultatów.

Jesteś zainteresowany usługami z zakresu malowania proszkowego? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i kontaktu

Dodaj komentarz

X